Szkolna Baza Turystyczna
School Turist Base

w Głobikowej (452 m n.p.m.)

Szkolna Baza Turystyczna swoje funkcjonowanie rozpoczęła nieoficjalnie od września 1998 roku, kiedy to w Głobikowej została zorganizowana ogólnopolska impreza harcerska pod nazwą „Gryf 98”, czyli zlot drużyn starszoharcerskich. Głównymi organizatorami były drużyny starszoharcerskie z dębickiej horągwi ZHP. Zlot trwał trzy dni – piątek, sobota i niedziela – uczestniczyło w nim około 70 harcerzy z różnych stron Polski, m. in. z Poznania, Warszawy, okolic Zamościa i Lublina, Przemyśla, Przeworska, Sanoka oraz Krakowa. W programie były wycieczki turysyczne szlakiem niebieskim na pobliskie pasmo Klonowej Góry, szkolenia harceskie, gry i zabawy terenowe, specjalny koncert shantowej grupy muzycznej oraz dobre jedzenie przygotowane przez gospodarzy imprezy.

uczestnicy zlotu Gryf'98 na trasie turystycznej pieczęć zlotu Gryf'98

Z racji położenia geograficznego i związaną z tym atrakcyjnością turystyczną terenu w roku następnym, w październiku 1999 zorganizowano kolejny zlot „Gryf 99”, w którym uczestniczyło już około 110 harcerzy. W następnych latach szkoła była odwiedzana przez drużyny harcerskie działajace w Dębicy, Siedliskach-Bogusz, Rzeszowie i okolicy. Efektem tych wizyt jest oficjalne utworzenie w roku 2003 Szkolnej Bazy Turystycznej, otwartej na weekendowe biwaki drużyn harcerskich oraz małych, zorganizowanych grup turystycznych.

Władze Gminy Dębica - mając na uwadze turystyczną atrakcyjność terenu Głobikowej, duży ruch harcerzy i plany agroturystyczne - rozpoczęły projektowanie budowy obiektu turystycznego na tym terenie. W latach 2005-2006 sfinalizowano budowę Stanicy Turystycznej nazwanej "Rozdzielnia Wiatrów", którą w roku 2007 przekształcono w placówkę turystyczno-oświatowo-wychowawczą o nazwie Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Rozdzielnia Wiatrów". Schronisko zrzeszone jest w sieci Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM) jak również w Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation - IYHF).

K L i K N i J  >>>

Propozycje tras turystycznych po okolicydo góry strony